AGES
CIVILIZATIONS
RELIGIONS
LANGUAGES
STATES
CATEGORIES

Normandiya Çıkartması (D-Day)

6.6.1944

Pearl Harbour baskını ile savaşa giren ABD, İngiliz ordusu ile beraber Almanların Kuzey Afrikadaki hakimiyetine son verdi. Almanlar Kuzey Afrika'daki muharebeler ve Rusya sınırındaki şiddetli çatışmalar sebebiyle İngiltere'nin istilasından vazgeçmiş fakat tüm Avrupa'yı kontrol altında tutmaktaydı.

ABD başkanı Roosevelt ve İngiltere Başbakanı Churchill Almanlara Avrupa'da cephe açılması konusunda fikir birliğine varmışlardı. Fakat bu cephenin nerede açılacağına karar verilmemişti. Kuzey Afrika'nın Almanların elinden alınmasından sonra Sicilya adasını da ele geçiren ABD ve İngiltere önceleri buradan İtalya'nın içlerine doğru ilerlemenin faydalı olacağını bu sayede Doğu Avrupa'daki Sovyet /Almanya cephesinde Sovyetlere destek verebileceklerini düşünüyorlardı. Ayrıca Churchill bu sayede olası bir Sovyet zaferinde Sovyetlerin, Almanları sınırdan uzak tutmak için Doğu Avrupa'yı işgal etmesinin de önüne geçileceğini düşünüyordu. Stalin ise cephenin Fransanın Kuzey batısında yer alan Normandiya bölgesinden açılması gerektiğini bu sayede Almanları uzak ve ters iki cephe ile zor duruma düşüreceğini söylüyordu. Roosevelt, Pasifik okyanusunda Japonlarla girdiği savaşta Stalin’inde destek gönderme ihtimaline karşın çok yakın olduğu dostu Churchill’in değil Stalin’in yanında yer aldı.

İngiltere’nin güneyinde toplanmaya başlayan ittifak güçleri, Almanların çıkartmadan haberdar olmaması için sürekli olarak telefon görüşmelerinde çıkartma yerini farklı konuşarak (Norveç kıyıları) Almanların hazırlık yapmalarını engellediler.

Çıkartmaya İngiltere, ABD, Bağımsız Fransız Ordusu ve Kanada birlikleri katıldı. Çıkartma yoğun paraşütçü birlikleri ile başladı. Normandiyanın içlerine yapılan bu çıkartma kıyılardaki Alman kuvvetlerinin dikkatini dağıtmasına sebep oldu ve 6.Haziran.1944 tarihinde Normandiya’nin 5 sahiline birden  Juno, Gold, Omaha, Utah, ve Sword çıkartma yapıldı. İngiltere’nin çıkartma yaptığı bazı sahillerde İngilizler çıkartma yaptıktan hemen sonra ateş yakıp kahvelerini içmeye başlarken, Omaha gibi sahillerde metrekareye bir ölü veya yaralı düşecek şekilde bir çatışma yaşandı.

Çıkartma başarıyla sonlandı. Çıkartmanın hemen sonrasında askeri mühimmatın getirilebilmesi için gerekli olan liman İngilizler tarafından portatif olarak kuruldu. İlk başlarda başarılı olmasına ihtimal bile verilmeyen Mulberry (Prefabrik betonlar) limanı başarıya ulaştı ve bir sonraki liman alınana kadar tüm mühimmat bu limandan nakledildi.